ოჯახის გაერთიანების საფუძველზე ბინადრობის ნებართვის მიღების საქმე
საქმე ეხებოდა უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის საქართველოში ოჯახის გაერთიანების საფუძველზე ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე უარს.
ადმინისტრაციული წარმოების ფარგლებში ეჭვქვეშ დადგა განმცხადებლის ქორწინებისა და ოჯახური ურთიერთობის რეალურობა. ამასთან, ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე უარი ფორმალურად ეფუძნებოდა უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ გარემოებებს და მითითებას, რომ განმცხადებლისთვის საქართველოში ცხოვრების უფლების მინიჭება შესაბამის რისკებთან შეიძლებოდა ყოფილიყო დაკავშირებული.
უარის მიღების შემდეგ საქმე სასამართლოში გასაჩივრდა. ჩვენი ბიუროს ადვოკატმა ანი ლომიძემ სასამართლოს წარუდგინა მტკიცებულებები, რომლებიც ადასტურებდა, რომ ქორწინება რეალური იყო, მეუღლეებს შორის არსებობდა ფაქტობრივი ოჯახური ურთიერთობა და ოჯახის გაერთიანების საფუძველზე ბინადრობის ნებართვის მისაღებად კანონმდებლობით გათვალისწინებული წინაპირობები არსებობდა.
ამასთანავე, დაცვის მხარემ ცალკე გააბათილა უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული ის გარემოებები, რომლებსაც ადმინისტრაციული ორგანო უარის საფუძვლად უთითებდა. სასამართლოს წინაშე დასაბუთდა, რომ საქმეში არ არსებობდა ისეთი კონკრეტული გარემოებები, რომლებიც ჩვენი კლიენტისთვის საქართველოში ბინადრობის უფლების მინიჭებას რეალურ საფრთხესთან დააკავშირებდა.
სასამართლომ გაიზიარა ჩვენი პოზიცია და სარჩელი დააკმაყოფილა. შედეგად, ადმინისტრაციული ორგანოს უარი დაძლეულ იქნა და ჩვენმა კლიენტმა ოჯახის გაერთიანების საფუძველზე საქართველოში ბინადრობის ნებართვა მიიღო.

Получение вида на жительство на основании воссоединения семьи
Дело касалось отказа иностранному гражданину в выдаче вида на жительство в Грузии на основании воссоединения семьи.
В рамках административного производства были поставлены под сомнение реальность брака заявителя и фактический характер семейных отношений. Вместе с тем формально отказ в выдаче вида на жительство был обоснован обстоятельствами, связанными с безопасностью, и указанием на возможные риски в случае предоставления заявителю права на проживание в Грузии.
После получения отказа решение было обжаловано в суде. Адвокат нашего бюро Ани Ломидзе представила суду доказательства, подтверждающие, что брак являлся реальным, между супругами существовали фактические семейные отношения и имелись предусмотренные законодательством основания для получения вида на жительство в целях воссоединения семьи.
Одновременно сторона защиты отдельно опровергла обстоятельства, связанные с безопасностью, на которые административный орган ссылался в качестве основания для отказа. В суде было обосновано отсутствие конкретных обстоятельств, которые позволяли бы считать предоставление нашему клиенту права на проживание в Грузии реальной угрозой безопасности.
Суд согласился с нашей позицией и удовлетворил иск. В результате отказ административного органа был преодолён, и наш клиент получил вид на жительство в Грузии на основании воссоединения семьи.
Интересы клиента по данному делу представляла адвокат Ани Ломидзе из Адвокатского бюро Немсицверидзе.