არასრულწლოვანი შვილების ინტერესების დასაცავად დამცავი ორდერის გამოცემის საქმე
საქმე ეხებოდა არასრულწლოვანი ბავშვების ინტერესებისა და უსაფრთხოების დაცვას. ჩვენი კლიენტი — ბავშვების მამა — სასამართლოს მიმართავდა მოთხოვნით, რომ არასრულწლოვანი შვილების დაცვის მიზნით მათი დედის მიმართ გამოცემულიყო დამცავი ორდერი.
პირველი ინსტანციის სასამართლომ მამის მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა და დამცავი ორდერის გამოცემაზე უარი განაცხადა.
ჩვენი ბიუროს ადვოკატმა ანი ლომიძემ აღნიშნული გადაწყვეტილება სააპელაციო წესით გაასაჩივრა. სააპელაციო სასამართლოში დაცვის მხარემ ყურადღება გაამახვილა საქმეში არსებულ მტკიცებულებებზე, არასრულწლოვანთა საუკეთესო ინტერესებზე და იმ გარემოებებზე, რომლებიც, ჩვენი პოზიციით, პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ სათანადოდ არ იყო შეფასებული.
სააპელაციო სასამართლომ გაიზიარა დაცვის მხარის არგუმენტები, გააუქმა პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება და მიიღო საპირისპირო გადაწყვეტილება — არასრულწლოვანი ბავშვების დაცვის მიზნით დედის მიმართ დამცავი ორდერი 9 თვის ვადით გამოსცა.
საქმე განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმით, რომ პირველი ინსტანციის სასამართლოში მიღებული უარყოფითი გადაწყვეტილების მიუხედავად, სააპელაციო სასამართლოში მტკიცებულებებისა და ბავშვების საუკეთესო ინტერესების სათანადო შეფასების შედეგად შესაძლებელი გახდა საქმის შედეგის სრულად შეცვლა და არასრულწლოვანთა დაცვისთვის შესაბამისი სამართლებრივი მექანიზმის გამოყენება.
საქმეზე კლიენტისა და არასრულწლოვანი ბავშვების ინტერესებს წარმოადგენდა ნემსიწვერიძის საადვოკატო ბიუროს ადვოკატი ანი ლომიძე

Protective Order Issued in the Interests of Minor Children
The case concerned the protection of the interests and safety of minor children. Our client, the children’s father, applied to the court seeking a protective order against their mother in order to safeguard the minors.
The court of first instance dismissed the father’s application and refused to issue the protective order.
Ani Lomidze, an attorney at our firm, appealed the decision. Before the Court of Appeal, the defence focused on the evidence in the case, the best interests of the children, and circumstances which, in our position, had not been properly assessed by the court of first instance.
The Court of Appeal accepted the defence arguments, overturned the first-instance decision and reached the opposite conclusion, issuing a protective order against the mother for a period of nine months in order to protect the minor children.
The case is particularly significant because, despite the initial adverse decision, a proper assessment of the evidence and the best interests of the children at the appellate stage resulted in a complete reversal of the outcome and the application of the legal measures necessary to protect the minors.
The client and the minor children were represented in these proceedings by Ani Lomidze, Attorney at Nemsitsveridze Law Firm.